Daha İyi Bir Diyalog Nasıl Yazılır

İşte hikâye ve roman yazarlarının yaptığı 10 diyalog hatası - bunları kendi yazılarınızda nasıl düzelteceğinize dair ipuçları.

İster ilk öykünüzü yazın, isterse üçüncü romanınızı bitirin, diyalogunuz ve sahnelerinize bir göz atın ve bu ipuçlarından bazılarını deneyin.

Fotoğraf: Kyle Glenn Unsplash

1. Yanlış dilbilgisi, noktalama işaretleri veya ilişkilendirme olup olmadığını kontrol edin

Virgül ve alıntılar, ünlem işaretleri ve atıflar hakkında bilgi almak için Strunk and White'ın bir kopyasını alın veya en yakın internet tarayıcınıza gidin.

İşte her türlü hata ile dolu bir sahnenin bir versiyonu. Hepsini tespit edip edemeyeceğinize bakın.

“Yapabileceğimi sanmıyorum” dedim. Ayaklarımın altındaki kanyona baktım. “Maceracı olduğunu söylediğini sanıyordum,” diye sırıttı. Korkulukları kendimi sabit tutmak için aldım: “Etiyopya yemeklerini ve ara sıra korku filmini sevdiğimi söyledim.” “Keşke buraya gelmeden önce bir şeyler söylemiş olsaydın!”. “Neden ilk buluşmada bungee jumping yapmak istediğimi düşündün?” Diye sordum, sesimin histerik olarak sınırlandığının farkındayım. Rüzgar alıyordu ve üzerinde bulunduğumuz köprü sallanıyor gibiydi. “Kulağa eğlenceli geldin” dedi “sanki her şeye hazır gibisin.” "Eğlenceliyim." Israr etmiyorum. O güldü. “Hadi o zaman,” dedi kolumu tutarak. "Birlikte atlayalım." Ama kendimi korkulukların üzerine, güvenliğe geri çekiyordum - “Hayatında değil.”

Düzeltilmiş sürüm:

“Yapabileceğimi sanmıyorum” dedim. Ayaklarımın altındaki kanyona baktım. “Maceracı olduğunu söylediğini sanıyordum.” Sırıttı. Kendimi sabit tutmak için korkuluk kaptım. “Etiyopya yemeklerini ve ara sıra korku filmini sevdiğimi söyledim.” “Keşke buraya gelmeden önce bir şeyler söylemiş olsaydın!” “Neden ilk buluşmada bungee jumping yapmak istediğimi düşünüyorsun?” Diye sordum, sesimin histerik olarak sınırlandığının farkındayım. Rüzgar alıyordu ve üzerinde bulunduğumuz köprü sallanıyor gibiydi. “Kulağa eğlenceli geldin,” dedi, “sanki her şeye hazır gibisin.” “Ben eğleniyorum,” diye ısrar ettim. O güldü. “Hadi o zaman,” dedi kolumu tutarak. "Birlikte atlayalım." Ama kendimi korkulukların üzerine, güvenliğe geri kaldırıyordum. "Senin hayatında değil."

2. “Bahsedilen” yerine çok fazla nadir etiket kullanmayın

“Başlamalıyız,” diye bağırdı. "Bakkal listesini bulmam gerek," diye bağırdı. "İnce. Arabayı çalıştırırım, ”diye yanıtladı. "Hayır, bekle," diye soludu. “Tezgahın üstünde.”

Yaygın olmayan etiketler okuyucunun dikkatini işaretledikleri diyaloga çeker. Okuyucuya "Bu önemli ve sıradışı, bu yüzden dikkat!" Çok nadir olmayan etiketler diyaloğunuzu alt edebilir ve tartabilir. Tonu iletmek veya karakteriniz hakkında ek bilgi vermek için bunları akıllıca kullanın.

"Said" genellikle görünmez bir kelime olarak kabul edilir, bu yüzden onu istediğiniz sıklıkta kullanmaktan çekinmeyin - ve kullanımınızı gerektiren anlarda nadir bulunan etiketlerinizi kaydedin.

İşte vurgulanan alternatif bir sürüm:

"Başlamalıyız." “Bakkal listesini bulmam gerekiyor,” dedi. Elindeki anahtarları çaldı. "İnce. Arabayı çalıştıracağım ”dedi. "Hayır, bekle," diye bağırdı zaferle. “Tezgahın üstünde.”

(Bakın, Pulitzer Ödülünü kazanmayacak, ama bu bir başlangıç ​​noktası.)

3. Çok az etiket kullanmayın

"Seni seviyorum." “Zaten aşk nedir?” “Genellikle, bu sadece bir kavram, ama benim için gerçek olan bu.” “Nasıl bu kadar emin olabilirsin?” “Şey, sanırım seni seviyorum,” dedi. “Düşün ya da biliyor musun?” “Şimdi, pek emin değilim.” “Ne zaman emin olacaksın?” "Hiç bir fikrim yok."

Şaşkın? Ben de.

Diyaloğunuzu yeterince sık etiketleyin, böylece okuyucularınız kimin ne zaman konuştuğuyla ilgili asla kafa karıştırmaz. Bu özellikle karakterlerinizin sesleri birbirinden çok farklı değilse önemlidir.

4. Ama aynı zamanda çok fazla etiket kullanmayın

"Bu ne hakkında?" O sordu. “Dairenizden bir ses geldiğini duydum,” dedi. “Ne tür bir gürültü?” O sordu. “Burada kedilere sahip olmana izin verilmediğini biliyorsun, değil mi?” diye sordu. “Kedimiz yok,” dedi. “Televizyon olmalı,” dedi. “National Geographic,” dedi. “Bir çeşit belgesel mi?” diye sordu. "Doğru. Büyük kediler hakkında ”dedi. “Bana küçük bir kedi gibi geldi,” dedi.

Her bir diyalog satırını etiketlemeyin. Ses ve ritim oluşturmak için işinizi yaptıysanız, okuyucunuz konuşma akışını kolayca takip edebilecektir. Desenin hızını değiştirmek ve karakterlerin fiziksel alanda nasıl hareket ettikleri, ne düşündükleri, ne yaptıkları, vb. Hakkında bazı ek bilgileri kesmek için dolaylı atıf kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki sahnenin alternatif versiyonu:

"Bu ne hakkında?" “Dairenizden bir ses geldiğini duydum,” dedi. “Ne tür bir gürültü?” “Burada kedilere sahip olmana izin verilmediğini biliyorsun, değil mi?” Omzunun üzerinden karanlık daireye bakmaya çalıştı, neyse ki topukluları ona herhangi bir yükseklik avantajı vermek için çok az şey yaptı. Kapı çerçevesine yaslandı ve bakışlarını kendisinin seviyesine getirdi. “Kedimiz yok,” dedi ve kollarını çaprazladı, sonra çaprazladı. Defansif görünmeye gerek yok. Durakladı. "Televizyon olmalı." "National Geographic." “Bir çeşit belgesel mi?” hafifçe sordu, sanki Netflix önerilerini arayan bir iş arkadaşıymış ve onu, kız arkadaşını ve kedi yavrularını TV'yi tahliye etme gücüne sahip bir ev sahibiymiş gibi sordu. "Doğru. Büyük kediler hakkında ”dedi. Bana küçük bir kedi gibi geldi.

5. Çok fazla tanımlayıcı eklemeyin

“Seni seviyorum,” dedi karısını selamlarken yüzünde kocaman bir gülümsemeyle. Sıcak, dedi, kucakladı ve yanağını öperken. “Sana çiçek getirdim,” diye fısıldadı kulağına. "Gerçekten olmamalıydın," diye fısıldadı hafifçe.

Karakterlerinizle ilgili ilginç veya önemli bilgileri ortaya çıkarmak için etiketlerinizin diyalogunuzla birlikte çalışması gerekir. Her sahnenin sonunda, kitlenizin ne öğrendiğini kendinize sorun - kendiniz de bir şeyler öğrendiğinizi görünce şaşırabilirsiniz. Belki kahramanın merkezi motivasyonunu keşfetmeye daha da yaklaştın. Belki de yalan söylediklerinde belli bir sözleri olduğunu keşfettiniz. Bu bilgilerin çoğu birinci (veya ikinci veya üçüncü) taslakta büyük ölçüde bilinçsiz olarak yüzeye çıkacaktır. Bu bilinçdışı seçimleri gözden geçirmek, alakasız olanları atmak ve bitmiş hikayenize kasten dahil etmek istediğinizleri parlatmak sizin işiniz.

Güçlü diyalog yazmadaki amacınız, anlamlı tanımlayıcıların yardımıyla ton, anlam ve duygu iletmesini sağlamaktır.

İyi bir sahne, diyaloğunuzun ne kadar ilettiğini ve tanımlayıcılarınız tarafından ne kadar yardımcı olduğunu dengelemekle ilgilidir.

İşte aynı sahne, yukarıdakiyle aynı diyalogla, yeni ve beklenmedik bir ışıkla yazılmış. Diyaloğun ne kadar esnek olduğuna ve okuyucunun beklentilerini bozan yeni anlam tonlarını nasıl alabileceğine dikkat edin.

“Seni seviyorum,” dedi. Bir elinde bir mektup ve diğerinin arkasında bir mektupla ona doğru dururken gözleri mum ışığında parladı. “Teşekkür ederim,” dedi gözlerini yuvarlayarak. “Sana çiçek getirdim.” Papatyalar buketini ona salladı. Nasıl bilebilirdi ki? Ölümcül alerjisini nasıl bilebilirdi? “Gerçekten olmamalıydın,” dedi nefesini boğdu. Birden sandalyesi arkasındaki duvara çarptı. Kapana kısılmıştı.

6. Yeterli fizikselliğe sahip olmayan ileri geri diyaloglardan kaçının

"Pencereden dışarı bak," dedim. "Araba kullanıyorum, bu yüzden hep pencereden dışarı bakıyorum." "Hayır, pencereme bak." “Tek gördüğüm mısır,” dedi. "Şunu gördün mü?" Bak ne diyeceğim? "Mısır'da bir şeyler hareket ediyor." "Bu kadar. Eve gelir gelmez seni bir göz doktoruna götürüyorum. ” "Görüşüm iyi, Frank." “Şey, hiçbir şey görmüyorum.” “Yine var! Öyle görünüyor - aman tanrım, bu bir çocuk! ”

Fizikselliği çok düşük veya içselliği olan diyaloglar kendini rahatsız hissedebilir. Özellikle sahnenizin görsel bileşenleri diyalogda aktarılmayan bilgileri ortaya çıkarma potansiyeline sahipse, sahnenizi okuyucunun sahne deneyimini zenginleştirmek ve karakterlerinize yakınlaştırmak için fiziksel ayrıntılarla topraklayın.

7. Ve ayrıca çok fazla önemsiz fiziksellikten kaçının

Ancak, fiziksellik uğruna çok fazla önemsiz fiziksellik okuyucunuzu bunaltır. Okuyucunuzun odak noktasını yönlendirmek için yeterli ayrıntı verin. Sahnede ne görmelerini istiyorsun?

"Şunu gördün mü?" Diye sordum, nefesimi camı buğulanacak şekilde yüzümü arabanın yolcu camına doğru bastırdım. Cam soğuktu ama benim koltuk rahat ve sıcak, hangi güzeldi. Gözlerini yoldan ayırmadan ufku taramasını izledim ve sonra omuzlarını silkti. Bak ne diyeceğim? “Mısır'da bir şeyler hareket ediyor,” dedim, yolun kenarındaki mısır tarlalarına doğru. Bunu ciddiye aldığını gösteren bir işaret için yüzünü aradım. “Bu kadar,” dedi, parmağımın yönünü gözleriyle takip ederek. "Eve gelir gelmez seni bir göz doktoruna götürüyorum." “Görme gücüm gayet iyi Frank” dedim, koltuğuma otururken. Hala bir şey görmüyorum, dedi. Bana baktı ve sonra mısır tarlalarına tekrar sapları daha net görmeye çalışıyormuş gibi baktı. “Yine var!” Çığladım, ellerimi ağzıma soktum. Yine mısırı işaret ettim. "Öyle görünüyor - aman tanrım, bu bir çocuk!"

8. Öneminizi çok önemsiz iç mekanlar ile boğmayın

"Şunu gördün mü?" Diye sordum. Kocam Frank'in sorumu ciddiye almayacağı konusunda endişeliydim - özellikle yol gezileri ve manzaralarla ilgili şeyler yapmak zorunda kaldığında sorularımı nadiren ciddiye aldı. Bunun o zamanlardan biri olmadığını umuyordum. Bak ne diyeceğim? O sordu. Mısır'da gördüklerimi görmediği artık açıktı. Belki de kendim bile bir şey görmemiştim. Anlar önce gördüğümü düşündüğüm şekil hakkındaki her şeyi hatırlamaya çalıştım, ama çok hızlı ilerliyorduk. Hız göstergesine bir göz attım. Sanırım iki dev mısır tarlası arasındaki küçük bir köy yolunda hızlı olan 60 mil okuyordu. Ama belki de o kadar hızlı değildi. Çok fazla sürüş yapmadım, bu yüzden emin olamadım. “Mısır'da bir şeyler hareket ediyor,” dedim sesimi tekrar bularak. Birkaç dakika önce orada bir şey görmüştüm. Şimdi tedirgin olmaya başlamıştım. Avuç içlerimin rutubetli olduğunu ve gömleğimin yakasının sıkılaştığını hissediyordum. Klimayı açmak istedim, ama sonra düştüğünü ve dışarıda zaten oldukça soğuk olduğunu hatırladım. "Bu kadar. Eve gelir gelmez sizi bir göz doktoruna götürüyorum ”dedi. "Görüşüm iyi, Frank." En azından, görüşümün iyi olduğunu düşündüm. Altmış beş yaşında olduğum ve o yaşta kişinin görüşünün kesinlikle başlayabileceği doğruydu. Son göz muayenemi tekrar düşünmeye çalıştım ama ne zaman olduğunu hatırlayamadım. Frank'e sormak istemedim, çünkü bu sadece onun ismini kanıtlayacaktı, ancak Frank'in hafızasının eskisi gibi olmadığı gerçeğini biliyordum. “Şey, hiçbir şey görmüyorum,” diye mırıldandı Frank. “Yine var!” Çığladım. Ellerim artık ter havuzları damlatıyordu. Dört yıl önce Şükran günü yemeğine ev sahipliği yapmam istendiğinden bu korkuyu hissetmemiştim ve hindiyi çözmeyi unuttum. Bu kesinlikle, bundan çok daha kötüydü. "Öyle görünüyor - aman tanrım, bu bir çocuk!" Nefes nefese kaldım. Keşke Frank başlamam için beni dinleseydi. Şimdi ne yapacağımı bilmiyordum.

Karakterinizin sahip olduğu her bir düşüncenin kaydı olmak için sahnenize ihtiyacınız yok. Tıpkı çok fazla fiziksellik gibi, çok fazla iç mekan çok zor olabilir ve bir sahnenin hızını yavaşlatabilir. Karakteriniz bir bombayı etkisiz hale getirmek üzereyse, en son ne zaman yediğini ya da iş arkadaşları hakkında ne hissettiklerini göstermek için durmayacaklar - bunun için zamanları yok! Karakterinizin bilincine derin bir dalış yaparak sahnenizin aciliyetini azaltmayın.

Yine, sahneyi topraklamak için yeterli ayrıntı verin.

9. Önemli bir şey söylenmeden önce konuşmaya çok erken başlamamaya çalışın

Alice kanepeye oturdu ve kocası Joe'nun işten eve dönmesini bekledi. Zaten kalem eteği ve takım elbisesini pijamalarına çevirmişti ve ikinci kadehi chardonnay'a sahipti. Joe'nun postasını, Noel bonusunu yırtılmış olması gereken zarfla sehpaya havalandırdı. O birkaç aydır Noel ikramiyesini bekliyordu. Kışın ortasında olmasına rağmen, çek bozulduktan hemen sonra inşaatına başlamayı planlıyorlardı. Fiyatlar düşük ve kullanılabilirliği yüksekti. İyi bir plan gibi görünüyordu. Çeki görene kadar. Kapının açık olduğunu duydu. “Hey,” diye seslendi Joe fuayeden. “Hey, bebeğim,” dedi Alice. Şarabını bitirdi. "Nasıl gidiyor?" Diye sordu Joe, köşeden belirerek. “İş iyi miydi?” “İyi oldu. Günün nasıldı?" "Aynı. Bildirecek fazla bir şey yok. ” "Bu iyi. Vay. Büyümüş işlerimizle bize bakın. ” “Evet,” dedi Alice. Joe ceketini koltuğun arkasına sardı, Alice'in her zaman nefret ettiği ve karşısındaki koltukta oturan bir şey. "Söyle bana. Sorun nedir? Bir şeyin sizi rahatsız ettiğini görebiliyorum. ” Alice gergin bir şekilde kıkırdadı. "Bir yanlış yok." Joe bir kaş kaldırdı. “Sadece - ne zamandır biliyorsun?” Diye sordu Alice, zarfa doğru işaret ederek. "Noel bonusu." Kocası içini çekti. "İki ay. Aşağı yukarı."

Gerilim başladığında diyaloga başlayın. Karakterleriniz sahnenizin etini oluştururken gereksiz selamları, küçük konuşmaları ve dolguyu kesin. Sadece kovalamaca kes!

Alice kanepeye oturdu ve Joe'nun işten eve dönmesini bekledi. Postasını sehpaya havalandırdı. O birkaç aydır Noel ikramiyesini bekliyordu. Kışın ortasında olmasına rağmen, çek bozulduktan hemen sonra inşaatına başlamayı planlıyorlardı. Kapının açık olduğunu duydu. “İş iyi miydi?” Diye sordu Joe, köşeden belirerek. “Evet,” dedi Alice. Joe ceketini koltuğun arkasına sardı, Alice'in her zaman nefret ettiği ve karşısındaki koltukta oturan bir şey. "Söyle bana. Sorun nedir? Bir şeyin sizi rahatsız ettiğini görebiliyorum. ” Alice gergin bir şekilde kıkırdadı. "Bir yanlış yok." Joe bir kaş kaldırdı. “Sadece - ne zamandır biliyorsun?” Diye sordu Alice, yırtık zarfı işaret ederek. "Noel bonusu." Kocası içini çekti. "İki ay. Aşağı yukarı."

10. Sahne bittikten sonra konuşmayı çok geç bitirme

Yapmamanız gerekenler:

Alice bir saat gibi hissedilen şey için ağlıyordu. O ve Joe'nun ikisi de aralarında mutfak masasının üzerinde duran, yıkanmamış birkaç çay bardağı vardı. “Yani iki ay boyunca Noel bonusu almadığını bildiğini mi söylüyorsun?” Joe içini çekti, saçlarından bir el koştu. “Evet, sana söylemeye çalıştığım şey bu, ama -” “Ama önemli değil, çünkü yüzme havuzunda peşinat için hala yeterli paramız var.” "O yüzme havuzunu yaz için zamanında alacağım, söz veriyorum." Alice, şu anda yüzme havuzunun olmadığı arka bahçeye pencereden dışarı baktı. “Şanslıysak,” dedi soğuk kelimelerini bir parça soğuk çayla kovalayarak. “Bence her şey yoluna girecek.” “Bunun olacağını düşünmüyorum. Gerçekten, gerçekten o yüzme havuzunu istedim. Şimdi.” “Kış ortası. Ayrıca, hala bir yüzme havuzu alıyoruz. ” “Taksitli!” diye bekledi. “Ama unutma! Ayın Peyniri aboneliğini de alıyoruz! ” Joe, elini uzatırken heyecanlı bir ses olmasını umduğunu söyledi. Alice inledi ve tiksinti içinde çekildi. “Ayın Peyniri aboneliğini bir kez daha duymak zorunda kalırsam, yapacağım -?” "Ne?" "Hiçbir şey değil. Yatağa gidiyorum." Kupalarını topladı ve birer birer, lavaboya çay tozlarını döktü. "Sabahları yıkarım," dedi acı bir sesle. Joe onu koridorda yürürken izleyebilirdi. Merdivenlerden yukarı çıkarken nefesinin “Ayın Peyniri” ni duyduğunu düşündü.

Genel olarak, konuşmayı olabildiğince yakın başlatmaya ve bitirmeye çalışın. Bunun nedeni, yazınıza biraz aciliyet kazandırmaktır. Ayrıca bu, sahnenizin sonucuna sonsuza dek yazmanızı engelleyecektir.

Gerginlik sona erdiğinde sahneyi sonlandırın. Kendinizi bir tartışmayı tekrarlayan veya satırları tekrarlayan bulursanız, diyaloğunuzu en ilginç birkaç satırınıza damıtın. Tabii ki, tekrarınız hakkında çok kasıtlı değilseniz ve sahneyi bir özellik haline getirmediğiniz sürece - belki bir karakter bilerek kırık bir kayıt gibi geliyor.

Sahnenizi bir yay ile sarmak zorunda değilsiniz. Telefonu kapatıp veda etmeye gerek yok. İsterseniz onu korkutucu bir füzeyle bitirebilirsiniz.

Revize edilmiş sürüm:

Alice bir saat gibi hissedilen şey için ağlıyordu. O ve Joe'nun ikisi de aralarında mutfak masasının üzerinde duran, yıkanmamış birkaç çay bardağı vardı. "O yüzme havuzunu yaz için zamanında alacağım, söz veriyorum." Alice, şu anda yüzme havuzunun olmadığı arka bahçeye pencereden dışarı baktı. “Şanslıysak,” dedi soğuk kelimelerini bir parça soğuk çayla kovalayarak. “Ama unutma! Ayın Peyniri aboneliğini de alıyoruz! ” Joe, elini uzatırken heyecanlı bir ses olmasını umduğunu söyledi. Alice inledi ve tiksinti içinde çekildi. Kupalarını topladı ve birer birer, lavaboya çay tozlarını döktü. "Sabahları yıkarım," dedi acı bir sesle. Joe onu koridorda yürürken izleyebilirdi. Merdivenlerden yukarı çıkarken nefesinin “Ayın Peyniri” ni duyduğunu düşündü.

Fotoğraf: Unsplash üzerinde hannah grace

Hazır Sonuçlar

İyi bir sahne tamamen denge bulmakla ilgilidir. Diyaloğu tanımlayıcılar, ilerleme hızı ve sahnenin gerginliği ve aciliyeti ile dengelemeye çalışıyorsunuz.

Sahnenin ne yapmasını istediğine karar ver. Karakterlerin geçmişi hakkında gerekli bilgileri ortaya koyuyor mu? Gergin bir durumda iki kişiyi birbirine çarptırıyor mu? Duygusal bir an taşıyor mu?

Hangi önemli parçalarla karşılaşmak istediğinize karar verdikten sonra, onlara doğru yazın ve hikayenize hiçbir şey eklemeyen şeyleri kesin. Mevcut bir sahneyi alın ve bu ipuçlarından bazılarını kendiniz deneyin! Sonuçlar hoş bir sürpriz olabilir!