Sağlık Koçluğu İşletmenizin Başlamamasının 3 Sebebi ve Bunları Düzeltme

Fotoğraf: Riccardo Annandale Unsplash

Ben orada oldum. Bir sağlık koçu olarak yeni yolculuğunuz için çok heyecanlısınız. Tüm sertifikaları aldınız, tüm kitapları okudunuz ve hatta kartvizitleri aldınız. Hatta birkaç müşteriye koçluk yapıyorsunuz.

Ancak, istediğiniz parayı kazanmıyorsunuz. İstediğiniz müşterileri alamıyorsunuz. İşiniz hayal ettiğiniz gibi akmıyor.

Bu cesaret kırıcı olabilir. Cesaret kırıcı. Sen de yalnız değilsin.

Neden çalışmıyor?

İyi bir koç olmadığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz! Ancak, durum böyle değil. Bir sebepten dolayı bu noktaya geldin.

Gerçekten olan şey, yapacak bir ev temizliğiniz olması. Hepimizin yaptığı gibi, arka planda çok şey oluyor. Çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman çarpışma veya hizalamadan çıkma eğilimindeyiz. Bu yolculuğa gerçek bir odaklanmadan başlamış olabilirsiniz. Fikir kulağa hoş geldi, bu yüzden sadece bir "koç olacağım!" Bu hiçbir şekilde yanlış değildir, ancak yapacak daha fazla işiniz var.

Bir işletmeyi, özellikle de insanların işletmesini yürütmek zor olabilir. Bu yüzden iyi donanımlı olmanız ve “ish” inizi bir araya getirmeniz gerekir.

Dünyadaki tüm sertifikalar sizi birisinin davranış biçimini değiştirme sürecine hazırlamayacak! Oyunun üstünde olmalısın!

Bu yüzden sağlık koçluğu işinizin bu kadar sıcak olmamasının ÜÇ büyük sebebini buldum.

1). Hedefleriniz Suck

İyi hedeflerinizin olmadığını söylemiyorum. Güçlü olanlar yaratmadığınızı söylüyorum. Bunlar bir oyun değiştirici. Ne istediğimizi bildiğimizi düşünebiliriz, ancak bazen bunların hepsi yüzey seviyesidir.

Bu genellikle “İnsanların kilo vermesine yardımcı olmak istiyorum!” Şeklinde ortaya çıkıyor.

Bu harika, ama gerçekten istediğin bu mu? Senin en derin yanı, gerçek olanın bu yolculuktan gerçekten istediği şey bu mu?

Cevap hayır.

İstediğiniz şeylerin arkasında daha fazla amaç bulmak ve hatta ne istediğinizi bulmak için daha derinlere inmeniz gerekir. Bu yüzden bir kalem alın, biraz kağıt alın ve kazmaya başlayın.

Sözden nefret etmeye başlayana kadar NEDEN kendinize sorun. İlk hedefinizi yazın. O zaman sorgula.

“İnsanların kilo vermesine yardımcı olmak istiyorum”

"Neden?"

“Onlara güvenlerini geri vereceğini düşünüyorum”

"Neden?"

“Çünkü aynada nasıl göründüklerini sevecekler”

Bunun nasıl çalıştığını görüyor musunuz? Çok daha derinleşiyor ve daha spesifik oluyorsunuz. Spesifiteye ihtiyacımız var. Belirli bir sonuç elde etmek için bir eğitim programında özgüllüğe ihtiyacınız olduğu gibi. Aynı kurallar geçerlidir!

Yapabileceğiniz ikinci alıştırma koçluk işiniz için her bir hedefi yazmaktır. 10 yıl kadar uzağa götürün. Oradan onları daraltabilirsiniz.

Her hedefin sonuna bir "çünkü" ekleyin. Bazılarının bir tane olmayacak. İyi haber, biraz daha odaklandın! Aslında sizin için bir anlamı olmayan şeyleri ortadan kaldırmak için bunu yapabilirsiniz. Onlara geri dönebilirsiniz, ancak şimdilik yanlara oturabilirler. Odaklanmamız gerekiyor.

Buradan etrafta oldukça güçlü şeyler olmalı. Daha sonra daha iyi bir netliğe sahip olursunuz ve eldeki duruma odaklanırsınız. Buradan daha iyi planlayabilir ve strateji oluşturabilirsiniz.

Bir şeyi hatırlayın, istemediğiniz için endişelenmeyin. Ne yapmak istediğiniz konusunda endişelenin.

2). Pazarlama Eksikliğiniz

Pazarlama uzmanı değilim, ama odak noktasını biliyorum. Bu ikisi el ele gider. Ne zaman bir şey satmaya çalışıyorsan, kitlelere ulaşmak zordur. Herkese yardım etmeye çalışırken, hiç kimseye yardım etmezsiniz.

Muhtemelen müşterileri ve parasını kaybediyorsunuz çünkü doğru insanları hedeflemiyorsunuz. Tabii birkaç kişiyi kayıt yaptırmış olabilirsiniz, ama onlar koçluk yapmak istediğiniz türden insanlar mıydı?

İdeal müşterimizin ilk önce ne olduğunu bulmalıyız.

Eğer hiç müşteriniz yoksa, YET, yaratıcı olmanız gerekecek. Bir avatar yapmalıyız. Büyük mavi adamlar gibi değil, ideal müşterinizin bir modeli. Bu yeni hedefleri araştırmak için biraz zaman ayırın ve gerçekten kime yardım etmek istediğinizi düşünün.

Kadınlar mı? Erkekler mi? Belki de meşgul girişimcilerdir. İş için ne yapıyorlar? Onlar evli mi? Çocukları var mı?

Net olun ve odaklanın! İdeal kişinizi bir araya getirin ve onlara bir hayat verin. Bu, pazarlamanızı nasıl ifade etmeniz veya hatta bulmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

(Bu aynı zamanda bir NICHE pazarı bulmak olarak da adlandırılır ve son derece önemlidir)

Örneğin, orta yaşın evde kalmasına yardımcı olmak istediğinizi varsayalım kilo vermek ve güven kazanmak. Muhtemelen kontrol edebileceğiniz bir sürü Facebook grubu var. Sıcak gelmeyi ve insanlara satmayı denemenizi tavsiye etmiyorum, ancak ilişkiler kurmaya ve yaptığınız şeyle ilgili kelimeleri yaymaya başlayabilirsiniz.

Doğru yemle balık tutmak gibi. Yakalamak istediğiniz şeyi alırsınız.

Verdiğiniz sonuçlara daha fazla odaklanabilirsiniz. “Evde annelerin kilo vermesine yardımcı oluyorum” yerine “Evde annelerin o inatçı göbek şişkinliğini kaybetmelerine yardımcı olurum, böylece güven kazanabilirler.”

Farkı gör?

Zaten bazı müşterileriniz varsa ve ideal bir müşteriniz varsa, üzerinde çalışacağınız bir şey var. Burada bazı müşteri görüşmeleri yapabilirsiniz.

Sevmek:

• Neden benimle çalışmayı seviyorsun?
  • Hizmetlerimle ilgili dikkatinizi çeken nedir?
  • Çözüm bulduğumuzu düşündüğünüz bazı ağrı noktaları nelerdi?

Bunu yaparak, gerçekten odaklanmış bir pazarlama yaratabilirsiniz!

Bulanık görüşle iyi süremez, odaklanamazsınız ve yol sizin.

3). Kendinizi Oraya Koymaktan Korkuyorsunuz

Sağlık koçluğu işimi yaparken bu benim için zor bir şeydi. İnsanların benim hakkımda ne düşündüğünden çok korktum ve söylediklerime güvenim azdı.

Şimdi çılgın bir fikir gibi görünüyor, çünkü bu bir koç olmanın en sevdiğim bölümlerinden biri. Tek gereken zihniyet değişimleri ve pratiklerdi.

Antrenörler olarak kendimizi oraya koymazsak kimse ne yaptığımızı bile bilemez. Eğer koçluktan şikayet edersek, ancak insanlara ulaşmaz ya da mesleğimizi yayınlamak için çalışmazsak, kimse yardımımızı istemediğinde deliremeyiz.

Aslında yardım edilmeyi bekleyen tonlarca müşteri var, onlar sizi fark etmediler.

Kendinizi videoya, fotoğraflara, yazıya ve sese koymak, görülmenin harika yoludur.

Sadece bu değil, aynı zamanda potansiyel müşterilerle bir güven duygusu yaratır. Müşteriler güvenebilecekleri biriyle çalışmak istiyorlar ve yüzünüzü görmediyse muhtemelen gerçek olduğunu düşünmeyecekler bile.

O zaman dışarı çık ve biraz rahatsız ol. En büyük akıl hocalarımdan biri, “bu seninle ilgili değil, müşteriyle ilgili” diyerek korkularımı kapattı. Bu konu ile hikayemi sonsuza dek değiştirdi.

İlk başta garip gelebilir, ancak zamanla sizin için son derece doğal hale gelir.

Şimdi Kullanmanız Gerekiyor

Bunlar, sağlık koçluğu işinizin başlamamasının ÜÇ nedenidir. Gizli formüller gibi gelmeyebilirler, ancak işinizin tüm yörüngesini değiştirirler. Bunlar çoğu insanın bir iş kurarken düşünmediği şeylerdir.

Hepsi harika bir tavsiye, ama bunu uygulamak zorundasınız. Ne kadar hızlı çalışırsanız, işiniz o kadar hızlı büyür.

Mutlu koçluk!